Národní síť venkovských komunitních škol
10-ti leté zkušenosti * 40 škol v České republice * 20 spolupracujících států v EU
Komunitní školy

Co to je Venkovská komunitní škola (VKŠ)NSVKS dum

Venkovskou komunitní školou rozumíme vzdělávací zařízení zaměřené na celoživotní učení všech občanů obce sídlící a fungující ve venkovské obci do 5 000 obyvatel.

Jak funguje VKŠ

VKŠ se vedle vzdělávání podílí na obecních rozvojových aktivitách (strategie a společná setkávání ve veřejném prostoru) a komunitním životě obce (aktivní využívání volného času, kluby občanů, bývalých žáků, sportovní kroužky dospělých, divadla, plesy, koncerty).

Proč je dobré založit VKŠ

 VKŠ zlepšuje vztah občanů ke vzdělávání stejně jako vztah ke škole a jejímu významu v životě obce. Pomáhá zachovat školu v obci. Zázemí základní školy může sloužit všem občanům. VKŠ šetří občanům náklady na vzdělávání a zároveň podporuje rozvoj spolupráce, komunikace a tvořivosti v obci.

Jak se financuje VKŠ

VKŠ má samostatný rozpočet a je řízena s respektováním principů finanční soběstačnosti a dlouhodobé udržitelnosti. Účastníci kurzů si studium platí. Obec může na studium a organizaci VKŠ přispívat z obecního rozpočtu. VKŠ může využívat dotační způsoby financování (rozvojové programy, programy MAS apod.), případně sponzorské dary.

Jaká je právní forma VKŠ

VKŠ může fungovat jako:

 

1. nezisková organizace, a to buď zapsaný spolek, nebo zapsaný ústav dle nového občanského zákoníku č. 89 / 2012 Sb. (více než 90 % stávajících VKŠ);

2. příspěvková organizace obce;


3. vedlejší hospodářská činnost v rámci základní školy dané obce.

Kdo se podílí na činnosti VKŠ

Na fungování VKŠ se mohou podílet všichni aktivní občané, jejichž zájem je rozvoj obce – buď jako účastníci kurzů a aktivit, nebo jako organizátoři či lektoři.

Jak založit VKŠ

Pokud máte zájem založit komunitní školu, spojte se s námi.

Kontaktní osobou je Mgr. Jarmila Machalíčková, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Základní dovednosti k založení a řízení VKŠ můžete získat absolvováním našeho e-learningového kurzu:

 

Jak založit, řídit a udržet komunitní školu


E-learning můžete začít studovat po přihlášení a zaplacení kurzovného.

Přihlašujte se na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Příklady fungující komunitní školy

 

KŠ Starý Jičín

KŠ Hrabová

KŠ Bohdíkov

říjen 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31